loader image

اصول طراحی کاتالوگ

کاتالوگ محصول چیست و چگونه می توان آن را طراحی و تولید کرد؟

کاتالوگ های محصولات دارایی های بازاریابی و فروش بسیار مفیدی هستند که تمام اطلاعات محصول شما را در یک مکان سازماندهی می کنند. از آنجایی که هدف اصلی آن طبقه بندی اطلاعات محصول است، کاتالوگ محصول نه تنها برای خریداران بلکه برای خرده فروشان، بازاریابان و نمایندگان فروش مفید است.

با همه چیزهایی که امروز یاد می گیرید، تنها یک قدم تا ایجاد یک کاتالوگ محصول جذاب بصری فاصله خواهید داشت. بنابراین، بدون تأخیر بیشتر، بیایید این راهنمای صفرتا صد طراحی کاتالوگ محصولات بررسی کنیم و ببینید که چرا به آن نیاز دارید.

اما ابتدا اجازه دهید با یک سوال ساده شروع کنیم:

کاتالوگ محصول چیست؟

کاتالوگ محصول سندی است که اطلاعات ضروری محصول مانند ابعاد محصول، قیمت، مواد و موارد دیگر را درج می کند.

هر دو صنعت B2B و B2C از کاتالوگ محصولات استفاده می کنند. و آنها به فضای تجارت الکترونیک محدود نمی شوند. مشاغل مبتنی بر خدمات و فروشگاه‌های آفلاین نیز از کاتالوگ محصولات استفاده می‌کنند.

اما هدف از طراحی کاتالوگ چیست؟

خب این بستگی به این دارد که مخاطب چه کسی باشد. بنابراین اگر یک خریدار در حال مرور کاتالوگ محصولات شما باشد، هدف تبدیل مشتری بالقوه به بالفعل میباشد. به طور مشابه، اگر یک نماینده فروش از آن استفاده می کرد، هدف ارائه اطلاعات محصول به آنها برای تشویق گفتگوهای متنی است که مشتریان بالقوه را به خریداران تبدیل می کند.

توجه داشته باشید که کاتالوگ های محصولات در اشکال و اندازه های مختلفی عرضه می شوند.

به معنی دیگر شما می توانید کاتالوگ های فیزیکی، مجله مانند و اسناد آنلاین مانند PDF های تعاملی طراحی کنید یا آنها را در سایت خود آپلود کنید.

به عنوان مثال، Forbo Holding، یک تولیدکننده کفپوش، هم کاتالوگ های PDF (طراحی و آماده سازی شده در سایت خود) و هم یک کتابخانه دیجیتالی از محصولات خود دارد که کاربران می توانند بر اساس دسته بندی محصولی که انتخاب می کنند مرور کنند. در واقع، با افزایش خرید آنلاین (2.14 میلیارد یا 27.6٪ در سراسر جهان)، کاتالوگ محصولات آنلاین بسیار مفیدتر از کاتالوگ های رایج کاغذی هستند. در نهایت با توجه به اینکه شما بهترین منبع هستید در مورد اینکه مخاطبان شما چه کسانی هستند و ترجیحات خرید آنها چیست، انتخاب با شماست.

چرا به کاتالوگ محصول نیاز دارید؟

به طور عمده، شما به یک کاتالوگ محصول نیاز دارید تا محصولات را به شیوه ای آسان طبقه بندی کنید تا خوانندگان آن بتوانند به راحتی اطلاعات را تهیه کنند یا بر اساس اطلاعات تصمیم خرید خود را بگیرند.

در اینجا خلاصه ای از دلایل دیگر برای نیاز به کاتالوگ محصول آورده شده است:

 • به تصمیم گیری کمک می کند
 • کاتالوگ محصول به خریداران کمک می کند تا بر اساس اطلاعات محصول، محصولاتی را که می خواهند از شما بخرند، تصمیم بگیرند.
 • سفر خریدار را کوتاه می کند و تجربه کاربری را بهبود می بخشد
 • یک کاتالوگ با طراحی خوب شما را به عنوان یک تجارت حرفه ای معرفی می کند که در هر مرحله از راه ارزش ارائه می دهد.
 • از آنجایی که بیشتر خریداران به صورت آنلاین خرید می‌کنند – یا حداقل جستجوی خود را به صورت آنلاین شروع می‌کنند – یک کاتالوگ محصول سفر خریدارشان را با ارائه اطلاعاتی که برای تصمیم‌گیری به آن‌ها نیاز دارند، کوتاه می‌کند.
 • علاوه بر این، با ایجاد کاتالوگ‌های تعاملی، می‌توانید تجربه کاربری آن‌ها را نیز بهبود ببخشید و کسب اطلاعات بیشتر در مورد شما، خواندن مطالعات موردی، نظرات مشتریان و غیره را برای آن‌ها آسان کنید.
 • به برنامه ریزی ارائه محصول جدید کمک می کند
 • کاتالوگ محصول با ارائه یک نمای کلی از تمام اطلاعات محصولات تجاری، به مدیران بازاریابی محصول کمک می کند تا پیشنهادات محصول جدید را ترسیم و ترسیم کنند.
 • روند فروش را بهبود می بخشد
 • کاتالوگ محصول به نمایندگان فروش این امکان را می دهد که اطلاعات محصول را از یک مکان تهیه کنند. این به آنها امکان می‌دهد تا مکالمات فروش معنی‌داری داشته باشند، که مشتریان بالقوه را بهتر درگیر می‌کند و نرخ تبدیل را بهبود می‌بخشد.
 • مواد مرجع مفیدی را برای بازاریابان فراهم می کند
 • بازاریابان می توانند به راحتی به جزئیات محصول مانند رنگ های موجود و تخفیف ها مراجعه کنند تا جزئیات فریبنده محصول را در محتوایی که ایجاد می کنند و تبلیغاتی که اجرا می کنند به اشتراک بگذارند.
 • حضور کارکنان و کار آموزشی را کاهش می دهد
 • با یک کاتالوگ محصولات جامد، استخدام‌کنندگان جدید مانند فروشندگان، یک سند قابل رجوع دریافت می‌کنند که تمام جزئیات محصول مورد نیاز را در اختیار آنها قرار می‌دهد.
 • این نه تنها میران کاری را که برای آموزش کارمندان انجام می شود کاهش می دهد، بلکه میزان دریافت اطلاعات محصول از بخش های خاص را نیز کاهش می دهد.
 • به عنوان راهنمای مرجع برای شرکای خارجی و بازاریابان میدانی عمل می کند
 • در نهایت، شرکای خارجی مانند آژانس ها و فروشندگان ارزش افزوده می توانند برای جزئیات محصول به کاتالوگ شما مراجعه کنند تا با خریداران خود به اشتراک بگذارند.

در همین راستا، بازاریاب‌های میدانی از کاتالوگ استفاده می‌کنند تا جزئیات دقیق محصول و قیمت را به مشتریانی که نسخه‌های نمایشی محصول را به آنها ارائه می‌دهند، ارائه دهند.

طراحی کاتالوگ

چه چیزهایی باید در یک کاتالوگ محصول وجود داشته باشد؟

از آنجایی که کاتالوگ محصول جزئیات کامل مجموعه محصولات شما را ارائه می دهد، باید جزئیات زیر را در مورد هر یک از محصولات شما درج کند:

 1. تصاویر
 2. توضیح کوتاه
 3. امکانات
 4. ابعادی مانند اندازه
 5. دستورالعمل های مراقبت
 6. ملاحضات امنیتی
 7. گواهینامه هایی مانند ISO 9001
 8. اعتبار مشتری (مانند نظرات)
 9. قیمت با هر تخفیف
 10. تماس برای اقدام مانند «اکنون خرید کنید» یا «رزرو یک تماس آزمایشی»
جلد کاتالوگ نستله

بیایید به کاتالوگ نستله نگاهی بیندازیم تا مثالی ساده و در عین حال موثر از کاتالوگ محصولات داشته باشیم.

دو نکته شایان ذکر است: اول، این شرکت تصمیم گرفته است که طراحی کاتالوگ محصولات خود را بدون درهم و برهم نگه دارد.

همچنین با انتخاب ایجاد کاتالوگ برای محصولات مختلفی که می فروشند، سازمان را ساده می کند. این برای هر کسی که مانند نستله چندین محصول را می فروشد مفید است.

و دوم: این شرکت یک کاتالوگ محصولات با نام تجاری ایجاد کرده است تا احساس کند بخشی از خانواده تجاری است – نه برای آن خارجی.

این از لوگوی نستله در صفحه اول مشهود است. به علاوه، آنها قرمز امضای کیت کت را برای صفحه انتخاب کرده اند.

صفحه دوم مستقیماً به محصولات آنها می پردازد

همه جزئیات ضروری را که در بالا ذکر کردیم به اشتراک می گذارد. هر شکلات (محصول) دارای مشخصاتی مثل تصویر، قیمت، وزن و بارکد محصول است.
در محصولات انتخاب شده، یک ستاره نیز وجود دارد (به اولین شکلات نگاه کنید). این نشان می دهد که محصول یک محصول برتر است -این علامت اعتبار مشتری را به تصویر اضافه میکند(یک ارزش).

محصولات کاتالوگ نستله

5 مرحله طراحی کاتالوگ

ایجاد یک کاتالوگ منظم و از نظر بصری جذاب، صادقانه، کار پیچیده و خیلی سختی نیست. با صرف زمان و برنامه ریزی قبلی و استفاده از برنامه گرافیکی قوی برای طراحی کاتالوگ خود، می توانید کار را سریع و کارآمد انجام دهید. برای سرعت بخشیدن به کارها، همچنین می توانید از بین الگوهای طراحی کاتالوگ برای هر محصولی انتخاب کنید و بهترین تناسب را بر اساس دستورالعمل های برند خود سفارشی کنید، کاتالوگ شما در زمانی بهینه آماده می شود.

 

مرحله 1: تمام داده های محصول خود را جمع آوری کنید.

با جمع آوری اطلاعات محصول مانند ترکیب، ابعاد، توصیفات مشتری، قیمت و غیره شروع کنید. همه آنها را در یک صفحه گسترده کنارهم چیدمان کنید تا بتوانید هنگام طراحی کاتالوگ خود، داده ها را به راحتی ببینید. اطمینان حاصل کنید که تمتای تصاویر محصول مشتری را نیز دریافت کرده اید.(اضافه شدن محصولات یا خدمات بعد از برنامه ریزی صفحه بندی کار را پیچیده میکند.
در اکثر کاتالوگ های محصولات، تصاویر نقش کلیدی در جذب خریداران دارند. بنابراین مطمئن شوید که تمام تصاویر شما با کیفیت هستند.
آخرین چیزی که قبل از شروع به کار باید جمع آوری کنید: دستورالعمل هایی در مورد هویت بصری برند است .به این ترتیب، یادداشت هایی در مورد رنگ های برند خود، فونت های مورد استفاده، شخصیت برند و جزئیات مرتبط خواهید داشت که به شما کمک می کند یک کاتالوگ ثابت و بر روی برند ایجاد کنید.

 

مرحله 2: ساختار و طرح کاتالوگ را برنامه ریزی کنید.

کار بعدی که باید انجام دهید این است که یک طرح برای کاتالوگ محصولات خود تهیه کنید.
هدف این است که سند محصول را تجسم کنید تا بدانید چه چیزی می خواهید ایجاد کنید.
برای این منظور، ایجاد یک ماکت کمک می کند.
اگر وقتتان کم است، یک ماکت ساده به شکل طرح مدادی در نظر بگیرید. در غیر این صورت با استفاده از یک نرم افزار طراحی یک ساختار اسکلتی آزاد ایجاد کنید.
صرف زمان برای چیدن یک ماکت به شما کمک می کند تا با ارائه یک جهت مشخص برای کار طراحی، در زمان خود صرفه جویی کنید. بدون آن، متوجه خواهید شد که چندین بار مسیرها را تغییر می‌دهید، از چیدمان مطمئن نیستید و در نهایت زمان را با تمام طراحی و ویرایش مجدد تلف می‌کنید.

نکته حرفه ای و مهم: با استفاده از حداقل متن، یک طرح بصری را برای کاتالوگ محصولات خود برنامه ریزی کنید. این کار به این دلیل موثر است که کمتر کلامی است و بیشتر عکس محصولات است که باعث جذابیت و درک آسان آن می‌شود.
اگر مطمئن نیستید که چه ساختاری به بهترین وجه با کاتالوگ محصولات شما مطابقت دارد؟
یا از یک الگوها استفاده کنید یا از بانک قالب Visme’s template bank الهام بگیرید. به عنوان مثال این الگوی کاتالوگ را در نظر بگیرید:

طراحی این کاتالوگ بر اساس تصاویری جسورانه است که کل صفحات را با هدف نشان دادن محصولات به مخاطب برای تبدیل آنها به مشتری، استفاده می کند.
از طرف دیگر، این الگو برای یک کسب و کار مبتنی بر خدمات به کلمات کمتری برای برقراری ارتباط با مشتری متکی است.

وبسایت visme
نمونه جلد کاتالوگ
نمونه جلد کاتالوگ
نمونه جلد کاتالوگ

در این نمونه ها، طراح از باکسهای رنگی به عنوان نقاط تاکیدی استفاده می کند تا پیام خود را کوتاه و دقیق بتواند توجه خوانندگان را تا انتها حفظ کند.
به طور خلاصه، ایده خوبی است که به الگوهای موجود نگاه کنید تا ساختار کاتالوگ خود را پیدا کنید.

شما همچنین می توانید به سادگی از یک الگو استفاده کنید و در صورت نیاز صفحاتی را به آن اضافه کنید.

 

نمونه جلد کاتالوگ

هر طرحی که برای کاتالوگ محصول خود نهایی می کنید، مطمئن شوید که خواندن آن را آسان کرده اید.

این به این معنی است که حتی اگر طراحی شما به شدت به متن متکی است، با شکستن متن با عنوان‌های فرعی، کوتاه نگه داشتن جملات و استفاده از نقاط گلوله، آن را خوانا کنید.

مرحله 3: فضای سفید را در نظر بگیرید

اگرچه اغلب نادیده گرفته می شود، اما فضای سفید در طراحی کاتالوگ بسیار مهم است. فضای سفید (همچنین به عنوان فضای منفی شناخته می شود) منطقه بین عناصر مختلف طراحی است. فضای سفید اجازه می دهد تا اتاق تنفس در طراحی شما وجود داشته باشد و می تواند به تأکید بر برخی محصولات کمک کند زیرا چشم ها را به آنچه در یک صفحه مهم است جلب می کند. فضای سفید تعادل را به طراحی اضافه می کند و مانع از غرق شدن خوانندگان با اطلاعات یا گرافیک می شود.

مرحله 4: نتایج را بررسی کنید

پس از اینکه کاتالوگ شما چاپ شد و برای مشتریان ارسال شد، بسیار مهم است که بررسی کنید طراحی چقدر موثر بوده است. توجه به این که کدام محصولات از کاتالوگ بیشترین یا کمترین فروش را دارند یا اینکه کدام ویژگی های کاتالوگ پاسخ قابل مشاهده ای را از مشتریان دریافت می کند، نشانه ای برای اثربخشی کلی کاتالوگ خواهد بود. و اگر هر نوع کوپن یا کد تخفیف را درج کرده اید، به راحتی می توانید میزان موفقیت فروش محصولات خاص را نسبت به دیگران اندازه گیری کنید. بررسی اثربخشی هر بخش بازاریابی برای ایجاد تغییرات و ترفندهایی در آینده، همیشه مهم است.

نمونه جلد کاتالوگ

مرحله 5: روی چاپ با کیفیت حساب ویژه باز کنید

در نهایت، طراحان باید طرح های خود را در دست چاپگرهای با تجربه و اثبات شده قرار دهند. زیرا کلیدی ترین و آخرین مرحله از کار طراحی شما که مشتری و بیننده با آن در ارتباط خواهند بود سند چاپی شماست. پس در انتخاب چاپخانه هوشمندانه عمل کنید.کیفیت را فدای کمیت نکنید.

ارسال یک دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا